Publikujemy pierwszy w Polsce dogłębny raport poświęcony krajowemu rynkowi car sharingu – przyszłości transportu samochodowego na obszarach miejskich. W przystępny sposób wprowadza on w rzeczywistość car sharingu, tłumaczy, o co w tym wszystkim chodzi, dokonuje diagnozy dotychczasowych 6 lat rozwoju rynku i proponuje działania na rzecz rozwoju współdzielenia aut w Polsce.

Współdzielenie samochodu, często zwane po prostu car sharingiem, pojawiło się po raz pierwszy w Polsce, w formie samoobsługowej wypożyczalni „na minuty” i dostępnej za pośrednictwem aplikacji mobilnej z poziomu smartfona, jesienią 2016 r. Wówczas pierwsze takie usługi zostały uruchomione w Warszawie i Krakowie, i zapoczątkowały nową, bardzo wygodną formę dostępu do samochodu, bez potrzeby jego posiadania i ponoszenia z tego tytułu stałych kosztów. Usługa car sharingu pozwala bowiem używać auta w dowolnym czasie i przez dowolny czas (nawet przez kilka minut). W przeciągu 6 lat urosła ona w siłę, do poziomu 5500 pojazdów dostępnych w ponad 20 największych polskich miastach.

Raport porusza m.in. następujące zagadnienia: zalety car sharingu dla miasta, jego mieszkańców i środowiska; obraz rynku po 6 latach od jego powstania; profil użytkownika car sharingu w Polsce; wpływ COVID-19 na car sharing; elektromobilność w usługach car sharingu; car sharing na platformach multimodalnych typu MaaS; car sharing na usługach nieruchomości i miast (huby mobilności); regulacje prawne dla car sharingu; oraz prognozy rozwoju car sharingu w Polsce.

Copy link
Powered by Social Snap