W grudniu opublikujemy raport o polskim rynku car sharingu – alternatywie dla posiadania własnego samochodu i przyszłości transportu samochodowego w miastach. Podsumuje on 6 lat funkcjonowania tej usługi w Polsce.

Współdzielenie samochodu, często zwane po prostu car sharingiem, pojawiło się po raz pierwszy w Polsce, w formie samoobsługowej wypożyczalni „na minuty” i dostępnej za pośrednictwem aplikacji mobilnej z poziomu smartfona, w październiku 2016 r. Wówczas pierwsza taka usługa została uruchomiona w Krakowie i zapoczątkowała nową, bardzo wygodną formę dostępu do samochodu, bez potrzeby jego posiadania i ponoszenia z tego tytułu stałych kosztów. Usługa typu car sharing pozwala bowiem używać auta w dowolnym czasie i przez dowolny czas (nawet przez kilka minut). W przeciągu 6 lat rosła ona w siłę, do poziomu kilku tysięcy pojazdów dostępnych na stałe w co najmniej kilkudziesięciu polskich miastach, a stan tego rynku zostanie opisany w raporcie, który przygotowujemy przy współpracy z naszą organizacją partnerską: Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych (PSPA).

Raport poruszy m.in. następujące zagadnienia: zalety car sharingu dla miasta, jego mieszkańców i środowiska; obraz rynku po 6 latach od jego powstania; profil użytkownika car sharingu w Polsce; wpływ COVID-19 na car sharing; elektromobilność w usługach car sharingu; car sharing na platformach multimodalnych typu MaaS; car sharing na usługach nieruchomości i miast (huby mobilności); regulacje prawne dla car sharingu; oraz prognozy rozwoju car sharingu w Polsce.

Jeśli są Państwo zainteresowani współpracą przy tym wydawnictwie, zapraszamy do kontaktu.

Copy link
Powered by Social Snap