Prezentujemy wyniki największych systemów roweru miejskiego w Polsce na przestrzeni ostatnich 4 sezonów (2018-2021). Zbadaliśmy liczbę wypożyczeń w 24 historycznie największych systemach bike sharingu w Polsce, stanowiących ponad 3/4 całego polskiego rynku rowerów miejskich.

W lutym 2022 r. zebraliśmy z polskich miast oficjalne dane na temat funkcjonowania miejscowych systemów roweru miejskiego w latach 2018-2021. W których miastach zyskiwały one na popularności, a w których traciły? Jak bike sharing poradził sobie w poszczególnych miastach z dwoma latami pandemii? Odpowiadamy m.in. na te pytania w przygotowanym materiale.

Biorąc pod uwagę miniony sezon rowerowy (2021), w którym w analizowanych systemach dostępnych było ponad 16,5 tysiąca współdzielonych rowerów, odnotował on 8-procentowy wzrost popytu w porównaniu z pierwszym pandemicznym sezonem 2020. Jest to zauważalne odbicie o blisko 600 tys. wypożyczeń i dobry prognostyk na przyszłość. Nie możemy przy tym jednak zignorować faktu, że w przeciągu czterech lat liczba wypożyczeń rowerów miejskich spadła dokładnie o połowę, z poziomu 15 mln wypożyczeń do zaledwie 7,5 mln, i to przy równoczesnym zwiększeniu ich podaży o blisko 1,3 tys. rowerów (o 8%).

Systemy roweru miejskiego w Polsce stoją dziś niewątpliwie przed potrzebą odbudowy swojej pozycji i wpisania się na nowo w ekosystem miejskiej mobilności. Aktualnym pozostaje też jednak pytanie o optymalną formułę udostępniania roweru miejskiego mieszkańcom, w tym skalę systemu, jego funkcjonalności, formę odpłatności ze strony użytkowników czy model biznesowy pomiędzy miastem a operatorami.

Po dokładniejsze dane na temat wyników poszczególnych systemów roweru miejskiego w Polsce w latach 2018-2021 oraz ich analizę odsyłamy do naszego partnerskiego materiału opublikowanego na portalu SmartRide.pl: „Rower miejski na nowo”.

Partnerem tytularnym materiału jest Nextbike – nasz członek wspierający i największy operator systemów roweru miejskiego w Polsce.

Jeśli są Państwo zainteresowani prezentowanymi powyżej wykresami z wynikami systemów bike sharingu w Polsce, można je pobrać poniżej:

Copy link
Powered by Social Snap