W cyklu „Analizy Mobilnego Miasta” sprawdziliśmy, jak radzą sobie w Polsce tzw. rowery miejskie, porównując dane z 15 największych systemów współdzielenia rowerów w kraju pomiędzy sezonami 2018 a 2019. Jakie są wyniki i wnioski?
System publicznego roweru miejskiego obecny był w Polsce w sezonie 2019 w aż 100 miejscowościach. Łącznie dostęp do tej usługi w swoim miejscu zamieszkania miało ok. 12 mln osób, którym służyło w minionym sezonie ponad 26 tysięcy jednośladów. Liczba zarejestrowanych użytkowników rowerów w całym kraju przekroczyła zaś 2,6 mln. Te dane pokazują imponującą pozycję, jaką współdzielony miejski rower wyrobił sobie w Polsce w ciągu niespełna dekady. Po latach rozwoju i rekordów wydawał się on cieszyć niesłabnącą popularnością.
Czy tak było naprawdę? Raport „Ostre hamowanie roweru miejskiego” pokazuje, że bike sharing w Polsce znalazł się, jeśli nie w kryzysie, to co najmniej na zakręcie. Wzięliśmy pod lupę 15 największych systemów roweru miejskiego w kraju, dokładnie przeanalizowaliśmy ich wyniki i wyciągnęliśmy wnioski.
Zapraszamy do pobrania i lektury raportu. Jego partnerem tytularnym był nasz członek wspierający: Nextbike.