W cyklu „Analizy Mobilnego Miasta” przedstawiamy raport o mikromobilności w Polsce w 2020 r. i o tym, jak współdzielone rowery, hulajnogi i skutery przetrwały pierwszy rok pandemii.
Wybuch pandemii koronawirusa stworzył w 2020 r. szczególnie trudne środowisko dla współdzielonych środków transportu z segmentu tzw. mikromobilności, tj. rowerów miejskich, e-hulajnóg i skuterów elektrycznych wypożyczanych na minuty. W niektórych okresach spadek mobilności mieszkańców Polski sięgał 55%. Na tym tle podaż wspomnianych rowerów i skuterów zmalała w znacznie mniejszym stopniu – odpowiednio o 33% i 19%. Podaż elektrycznych hulajnóg natomiast aż dwukrotnie wzrosła – wynika z kolejnej już publikacji z serii Analiz Mobilnego Miasta.
Opublikowany raport stanowi zwieńczenie prowadzonego przez nas przez cały 2020 r. monitoringu rynku współdzielonej mikromobilności w Polsce. Wyniki analiz co kwartał publikowane są wraz z komentarzami na specjalizującym się w tematyce mikromobilności portalu SmartRide.pl w ramach partnerskiego projektu „Strefa Danych”.
Zapraszamy do pobrania i lektury raportu. Jego partnerami tytularnymi byli nasi członkowie wspierający: Dott oraz Uniqa.