Poznań bez roweru miejskiego nie będzie już taki „smart”. Apelujemy do władz miasta, aby nie pozbawiały mieszkańców tej usługi.

W przestrzeni publicznej pojawiły się ze strony władz Poznania sugestie, iż obecny sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego (PRM) może być ostatnim finansowanym przez samorząd. Jako organizacja promująca ekologiczną i efektywną mobilność miejską postanowiliśmy zająć stanowisko, i zaapelować do władz miasta o przeanalizowanie rozważanego przez nie scenariusza, w którym mieszkańcy i odwiedzający piąte najludniejsze miasto w Polsce zostaliby pozbawieni dostępu do tej zdrowej, zrównoważonej i ekonomicznej opcji transportowej. Pełną treść apelu można pobrać na końcu wpisu.

Dla kontekstu przytaczamy poniżej kilka faktów dotyczących mobilności w Poznaniu:

  • Poznań jest jednym z pionierów bike sharingu w Polsce. Rower miejski funkcjonuje tu już od przeszło dekady (obecny sezon jest 11. z rzędu) i z ponad 1,8 tys. jednośladów dostępnych w systemie jest trzecim największym w kraju.
  • W podziale modalnym (tzw. modal split) w Poznaniu wg stanu na 2019 r. dominowały samochody osobowe (37,1% podróży), przed komunikacją miejską (33,5%), przemieszczaniem się pieszo (21%) i podróżami rowerem (8,4%).
  • Po 2019 r. liczba pasażerów komunikacji miejskiej w Poznaniu spadała o ponad 30% (w 2019 r. było to 255 tys. pasażerów, a w 2021 r. tylko 180 tys. pasażerów). Niesie to ze sobą ryzyko migracji części z nich do indywidualnych środków transportu i jeszcze większej dominacji samochodu w miejskim miksie transportowym i przestrzeni publicznej.

W zarysowanej powyżej sytuacji, a także wobec wyzwań klimatycznych, ciągle rosnących wskaźników motoryzacji indywidualnej czy nawracających sezonowo fal pandemii, zamykanie dla mieszkańców przystępnego cenowo systemu roweru miejskiego nie wydaje się być właściwym posunięciem. Wobec jego braku część mieszkańców wybierze niepożądane w mieście przemieszczanie się samochodem osobowym potęgując negatywne zjawiska wynikające z nadmiernego ruchu samochodowego oraz obniżając jakość życia w mieście.

Copy link
Powered by Social Snap