W cyklu „Analizy Mobilnego Miasta” przedstawiamy raport o współdzielonej mikromobilności w Polsce w 2021 r. Piszemy o tym, jak współdzielone rowery, e-hulajnogi i e-skutery poradziły sobie z drugim rokiem pandemii, a także o tym, jak sharing e-hulajnóg zaadaptował się do znowelizowanego kodeksu drogowego.
Upłynął już drugi rok mierzenia się z pandemią koronawirusa przez usługi współdzielonej mikromobilności, tj. systemy rowerów miejskich oraz elektrycznych hulajnóg i skuterów wypożyczanych na minuty. W pierwszym roku pandemii (2020) Polacy zostali w domach, a spadek mobilności Polaków potrafił sięgnąć nawet 55%. W drugim roku pandemii (2021) Polacy wyszli już z domów, a od maja ubiegłego roku mobilność społeczeństwa powróciła do swojego typowego, przedpandemicznego poziomu. Jakie miało to przełożenie na ofertę usług współdzielonej mikromobilności w polskich miastach? Rynek ten urósł rok do roku o 58% do poziomu prawie 69 tysięcy pojazdów – wynika z kolejnej już publikacji z serii Analiz Mobilnego Miasta.
Ponadto, rok 2021 był pierwszym, choć niepełnym, sezonem obowiązywania w Polsce nowych przepisów dla elektrycznych hulajnóg. Nie przyniósł on zahamowania rynku, a wręcz przeciwnie – wzrost oferty współdzielonych e-hulajnóg wyniósł rok do roku aż 146%, sprawiając, że ta opcja mikromobilności stanowiła aż dwie trzecie całego rynku współdzielonej mikromobilności w Polsce pod względem podaży pojazdów.
Opublikowany raport stanowi zwieńczenie prowadzonego przez nas od początku 2020 r. monitoringu rynku współdzielonej mikromobilności w Polsce. Wyniki analiz co kwartał publikowane są wraz z komentarzami na specjalizującym się w tematyce mikromobilności portalu SmartRide.pl w ramach partnerskiego projektu „Strefa Danych”.
Zapraszamy do pobrania i lektury raportu. Jego partnerami tytularnymi są nasi członkowie wspierający: Nextbike, Tier i Uniqa.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi pozostałymi publikacjami.