Kierunek, w którym zmierzamy jest jasny: chcemy zapewnić mieszkańcom miast możliwość wygodnego, efektywnego i ekologicznego przemieszczania się bez potrzeby posiadania własnego samochodu. Dodatkowo, w sposób powszechnie dostępny oraz w przystępnej cenie.

Naszą wizją są miasta, w których do przemieszczania się w miastach wykorzystywanych jest wyraźnie mniej pojazdów, w szczególności samochodów osobowych posiadanych na własność, które statystycznie rzecz biorąc stoją nieużywane przez 95% czasu i przewożą niewiele ponad jedną osobę, służąc przy tym co najwyżej kilku osobom i generując liczne negatywne konsekwencje dla otoczenia – np. zabór cennej przestrzeni na parkowanie, większe natężenie ruchu (korki), hałas, zanieczyszczenie powietrza oraz zmniejszone bezpieczeństwo publiczne. Poza tym wszystkim, posiadanie własnego samochodu jest również drogie i często nieuzasadnione ekonomicznie. Trudno jest dziś więc nazwać samochód w użytku prywatnym jako dobrą inwestycję czy odpowiednie narzędzie do realizowania miejskich podróży.

Nasza misją jest realizacja powyższej wizji miast, w których jest wyraźnie mniej nieefektywnych środków transportu indywidualnego, w szczególności aut posiadanych na własność. Realizujemy ją upowszechniając wysoce efektywną mobilność współdzieloną, która sprowadza korzyści wynikające z ekonomii współdzielenia do obszaru transportu indywidualnego. Przykładowo, jeden tylko samochód współdzielony (z systemu car sharing), może zastąpić od kilku do nawet kilkunastu aut w użytku indywidualnym, realizując przy tym te same potrzeby mobilności. To ogromna oszczędność zasobów zarówno dla samego użytkownika, jak i dla całego otoczenia i lokalnej społeczności. Zamiast podróżować samodzielnie autem współdzielonym jako kierowca, możemy także alternatywnie skorzystać ze współdzielonych usług przewozu osób, np. taxi- i ride-hailingu.

Podróże samochodem nie są też jednak optymalnym wyborem do pokonywania w mieście krótkich dystansów. Dlatego upowszechniamy kategorię współdzielonej mikromobilności, a więc pojazdów, które są niewielkich rozmiarów, najczęściej jednośladów, albo napędzanych siłą mięśni (jak rowery miejskie, w tym również rowery ze wspomaganiem elektrycznym), albo zeroemisyjnym silnikiem elektrycznym (jak e-hulajnogi i e-skutery).

Dodatkowo, wspieramy łączenie oferty transportu współdzielonego z transportem zbiorowym (komunikacją miejską, kolejami) uzupełniając w ten sposób ekosystem transportu miejskiego. Robimy to poprzez popularyzację cyfrowej integracji wszystkich usług transportowych dostępnych w mieście na platformach typu MaaS (Mobility-as-a-Service) oraz tworzeniu hubów mobilności w przestrzeni publicznej.

Klucza do sukcesu upatrujemy w poprawie efektywności miejskich systemów transportowych. Na jeden samoobsługowy współdzielony pojazd przypada w Polsce ok. 100 zarejestrowanych użytkowników. Upowszechnienie takiej metody transportu indywidualnego, w miejsce podróży samochodami w użytku prywatnym, byłoby niewątpliwą korzyścią dla miasta, w tym również dla środowiska naturalnego, a jednym z naszych celów jest także osiągnięcie do 2050 r. neutralności klimatycznej mobilności miejskiej.

Jeśli chcą Państwo wspólnie z nami rozwijać rynek nowej, współdzielonej i cyfrowej mobilności, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą członkowską.

Copy link
Powered by Social Snap