Konsultujemy UTO - Mobilne Miasto

Konsultujemy UTO

W ramach konsultacji publicznych dla regulacji UTO organizujemy warsztaty dla organizacji społecznych i branżowych, oraz samorządu.

Współdzielone hulajnogi elektryczne w przestrzeni publicznej

 

Pomiędzy jesienią 2018 a początkiem sierpnia 2019 w przestrzeni publicznej 9. polskich miast (Warszawa, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Kraków, Rzeszów, Katowice, Łódź, Kielce) pojawiło się 10 różnych usług wypożyczania (współdzielenia) elektrycznych hulajnóg, a liczba udostępnianych przez nie wprost z ulicy i za pośrednictwem aplikacji mobilnej pojazdów zbliżyła się do 10.000.

Ta nowa forma mobilności i ten nowy środek transportu nie pozostają jednak bez wpływu na przestrzeń publiczną miast oraz ich mieszkanki, i mieszkańców, głównie za sprawą pozostawiania hulajnóg w sposób utrudniający ruch pieszym oraz kwestii bezpieczeństwa ruchu. 

Do 9. września potrwają konsultacje publiczne nowych regulacji dla UTO (urządzeń transportu osobistego). My natomiast 4. września organizujemy warsztaty, których celem jest spotkanie różnych środowisk, na które wpływ mają systemy współdzielonych hulajnóg elektrycznych, oraz wypracowanie zbioru dobrych praktyk i rekomendacji na dwóch poziomach:

– społecznym / przestrzeni publicznej

– regulacyjnym / uwarunkowań prawnych

Postulaty zgromadzone podczas warsztatów przedstawimy w toku procesu legislacyjnego. Dodatkowo, efektem warsztatów będzie próba sformułowania zasad odpowiedzialnego korzystania z hulajnóg, które posłużą wszystkim zaangażowanym stronom – a w szczególności operatorom współdzielonych hulajnóg – do zwiększania świadomości użytkowników i użytkowniczek co do pożądanych, bezpiecznych i akceptowalnych społecznie zasad korzystania z hulajnóg elektrycznych w mieście.

Chcesz wziąć udział w pierwszych warsztatach, które odbędą się 4. września w Warszawie? Skontaktuj się z nami.